Mathematics Grade 3 Practice Questions

Operations and Algebraic Thinking

1. Interpret 6 4 in a real world context.

a. A family with 4 children has a total of 6 people in it.
b. There are 6 cookies, and you eat 4 of them.
c. You buy 6 binders for $4 each.
d. You have $6, and your mom gives you $4 more.

2. Interpret 24 / 8 in a real world context.

a. A total of 24 slices of pizza are divided among 8 hungry people.
b. There are 24 houses, and each has 8 windows.
c. You have 24 baseball cards, and you buy 8 more.
d. Your vacation lasts 8 days, and each day has 24 hours.

3. Ms. Nelson evenly distributes 32 crayons to 8 kindergarteners. How many crayons does each student get?

a. 3 crayons
b. 4 crayons
c. 6 crayons
d. 8 crayons

4. Calculate the missing number in 4 x ? = 20.

a. 4
b. 5
c. 6
d. 7

Numbers and Operations in Base Ten

5. Round 437 to the nearest ten.

a. 400
b. 430
c. 440
d. 500

6. Calculate 381 + 54.

a. 335
b. 435
c. 721
d. 921

Numbers and Operations Fractions

7. Which fraction is represented by the darkly shaded area below?

a. 1/5
b. 4/5
c. 5/4
d. 5/1

8. Which point represents the fraction 1/4 on the number line below?

a. Point A
b. Point B
c. Point C
d. Point D

Measurement and Data

9. Karen takes a 30-minute lunch break starting at 12:15. At what time should she come back from her lunch break?

a. 12:30
b. 12:35
c. 12:40
d. 12:45

10. A penny has a mass of about 3 grams. What is the approximate mass of 6 pennies?

a. 9 grams
b. 12 grams
c. 15 grams
d. 18 grams

Answers and Explanations

Operations and Algebraic Thinking

1. C: You can think of 6 4 as six groups of four objects. If you buy 6 binders for $4 each, then the total amount of money you spend is $4 + $4 + $4 + $4 + $4 + $4, which is six groups of $4.

2. A: You can think of 24 / 8 as equally dividing 24 objects into eight groups. If 24 slices of pizza are divided between 8 people, then you have to divide the slices into eight groups.

3. B: There are 32 crayons that are evenly divided among 8 students. Therefore, you can find number of crayons each student gets by dividing 32 by 8. The result is 4 crayons each.

4. B: Use trial-and-error to find a number that you can multiply by 4 to get 20. Since 4 1 means four groups of one object, 4 1 = 4. Try using other numbers for missing number.

4 2 = 8
4 3 = 12
4 4 = 16
4 5 = 20

Therefore, the missing number is 5.

Numbers and Operations in Base Ten

5. C: To round to the nearest ten, first look at the digit in the tens place, which is a 3. Thus, if you round 437 down, the 3 will stay the same, and the answer will be 430. Conversely, if you round it up, the 3 will go up to a 4, and the answer will be 440. Finally, look at the number after the 3, which is a 7. Since it is greater than 5, you should round up. Therefore, the answer is 440.

6. B: Set up the addition vertically, making sure to line up the digits by place value.

381
+ 54
435

Numbers and Operations Fractions

7. A: A fraction 1/b can be represented as a whole partitioned (or divided) into b equal parts. For example, if a figure is divided into 2 equal parts, then each part represents 1/2 of the whole. Notice that the rectangle in the problem is divided into 5 equal parts and one of those parts is shaded. Therefore, it represents the fraction 1/5.

8. B: If you partition (or divide) the space between 0 and 1 on a number line into b equal parts, then each part has size 1/b, and the first division to the right of zero represents the point 1/b. For example, if you divide the space between 0 and 1 on a number line into three equal parts, then each part has size 1/3 and the first endpoint represents the point 1/3.

Therefore, to find 1/4, divide the space between 0 and 1 on a number line into four equal parts. The first endpoint represents 1/4.

Measurement and Data

9. D: To calculate when her lunch break finishes, add 30 minutes to the time it starts, 12:15. Since we know that 15 + 30 = 45, the correct answer is 12:45.

10. D: Since each penny has a mass of about 3 grams, you can find the total mass of 6 pennies by adding 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3. In other words, you have to multiply 3 6. Thus, the total mass is 18 grams.

Back to Directory

Grade 3 Common Core Math Overview

by

Last Updated: 03/01/2017


© 2017 Copyright | All Rights Reserved
All material on this website is copyrighted. TestPrepReview.com provides free unofficial review materials for a variety of exams.
All trademarks are property of their respective owners.